2001 New Hampshire State
Jump Rope Contest

Results for Boys
(Grades 4-8)

Grade 4
Jump Type - CC
 
Ben Lessard 389 St. Catherines School
Wyatt McDonald 242 Tuftonboro Central School
David Paddol 227 Peter Woodbury Elementary
Joseph Pestana 123 Riddle Brook School
Thomas Ilaria 123 Riddle Brook School
Jeff Lillibridge 114 Pine Tree Elementary (3-6)
Logan Marino 101 John Fuller School
Matt Stinson 87 Moultonborough Central
Cody Gut 84 Crescent Lake School
Aaron Moss 65 Mast Way Elementary School
Nathan Gendron 60 Auburn Village School
Patrick Bousauet 55 Loudon Elementary School
Christopher Brady 48 Presentation of Mary Academy
Darien Shannon 36 Conway Elementary School
Tommy Heath 16 Madison Elementary School
Nick Jarvis 3 Salisbury Elementary School
Cameron Broad 1 Errol Consolidated School
Ben Burroughs 1 Freedom Elementrary School

Grade 4
Jump Type - SJ
 
Brad Sommer 145 St. Catherines School
Matthew Magnussen 110 Pittsfield Elementary School
Stephen Anderson 102 Crescent Lake School
Wyatt McDonald 102 Tuftonboro Central School
Stephen Driscoll 99 Riddle Brook School
Andrew Vailas 98 Peter Woodbury Elementary
Michael Woonton 90 E.G. Sherburne School
Chris Becker 88 Swasey School
Darien Shannon 87 Conway Elementary School
Jeff Lillibridge 87 Pine Tree Elementary (3-6)
Joe Lyons 84 Moultonborough Central
Nathan Gendron 83 Auburn Village School
Chris Charles 81 John Fuller School
Andrew McKenny 76 Loudon Elementary School
Alden Quimby 73 Mast Way Elementary School
Drake McKay 70 Presentation of Mary Academy
Michael Cox 63 Madison Elementary School
Alex Stolte 59 Webster Elementary School
Eric Major 57 Salisbury Elementary School
Maxwell Smith 55 New Durham Elementary School
Phillip Brooks 40 Freedom Elementrary School
Cameron Broad 33 Errol Consolidated School

Grade 5
Jump Type - CC
 
Kevin Ducharme 258 Riddle Brook School
Kris Butler 190 St. Catherines School
Nicholas Bennett 145 Peter Woodbury Elementary
Matt Smith 128 Moultonborough Central
Nik Krainchich 100 Crescent Lake School
Ben Simpson 78 John Fuller School
Alex Normandin 70 Pine Tree Elementary (3-6)
Erik Brault 59 Presentation of Mary Academy
Dan Sylvia 57 Auburn Village School
Austin Perry 55 Freedom Elementrary School
Ryan McKerley 49 Webster Elementary School
Dustin O'Reilly 34 Conway Elementary School
Mike Brace 31 Salisbury Elementary School
Toney Riley 30 Loudon Elementary School
Shane Perron 30 Loudon Elementary School
Mike Colbert 30 Tuftonboro Central School
Caleb Sweat 18 Errol Consolidated School
Nathan Beck 17 Madison Elementary School

Grade 5
Jump Type - SJ
 
Scott Reed 155 St. Catherines School
Kyle Badger 111 Peter Woodbury Elementary
Alby Smith 110 Pittsfield Elementary School
Matt Smith 102 Moultonborough Central
Carl DiFiore 98 John Fuller School
Quincy Wright 95 Riddle Brook School
Brady Bartlett 89 New Durham Elementary School
Ricky Sartori 85 Crescent Lake School
Mike Warner 83 Pine Tree Elementary (3-6)
Andrew Potanill 81 Auburn Village School
Jake Lampert 81 Swasey School
Erik Brault 76 Presentation of Mary Academy
Nicholas Barley 74 Freedom Elementrary School
D.J. Montrose 70 Tuftonboro Central School
Caleb Sweat 67 Errol Consolidated School
Guy Johnson 66 Conway Elementary School
Mark Nicholson 66 Madison Elementary School

 

Grade 6
Jump Type - DU
 
Keegan Runnals 156 Crescent Lake School
Derek Webber 30 St. Catherines School
Jeff Drew 21 Conway Elementary School
Michael Rice 20 Tuftonboro Central School
Thomas Maggio 15 Moultonborough Central
Jared Stepanauskas 11 Madison Elementary School
Tyler Creps 9 Freedom Elementrary School
Eric Warren 9 Pine Tree Elementary (3-6)
Marcus Levin 9 Pine Tree Elementary (3-6)
Cody Floyd 9 Pine Tree Elementary (3-6)
Barry Eastman 7 Errol Consolidated School
Matt Buechner 5 Presentation of Mary Academy
Zach Duclos 3 New Durham Elementary School

Grade 6
Jump Type - SJ
 
Keegan Runnals 234 Crescent Lake School
Austin Lloyd 201 St. Catherines School
Stephen Warren 157 Pine Tree Elementary (3-6)
Zach Caron 157 John Fuller School
Sean Polombo 150 Presentation of Mary Academy
Zach Duclos 149 New Durham Elementary School
Michael LeMien 148 Moultonborough Central
Michael Rice 145 Tuftonboro Central School
Jeff Drew 142 Conway Elementary School
Tommy Cradock 125 Madison Elementary School
Tyler Creps 116 Freedom Elementrary School
Ryan Butterfield 110 Pittsfield Elementary School
Jake O'Dougherty 110 Pittsfield Elementary School
Justin Kent 110 Pittsfield Elementary School
Barry Eastman 103 Errol Consolidated School

Grade 7
Jump Type - DU
 
Brian Shea 166 Kingswood Regional Middle
Jim Bartlett 14 Errol Consolidated School
Omar Ally 2 Presentation of Mary Academy

Grade 7
Jump Type - SJ
 
Brian Shea 229 Kingswood Regional Middle
Omar Ally 137 Presentation of Mary Academy
Keith Libby 117 Errol Consolidated School

 

Grade 8
Jump Type - DU
 
David Stevenson 3 Presentation of Mary Academy
Jake Goudreau 1 Errol Consolidated School

Grade 8
Jump Type - SJ
 
Alistair Tan 151 Presentation of Mary Academy
Tobey Badman 127 Kingswood Regional Middle
Jake Goudreau 49 Errol Consolidated School

BACK